آثار و برکات نماز (بخش هشتم)

شنبه 1 دی 1397
21:11
علی دانایی
آثار و برکات نماز (بخش هشتم)

3 - نماز دشمن شکن:

یکی دیگر از اثرات سیاسی نماز مانور عظمت مسلمین در برابر دشمن است. نمونه ای از آنرا در نماز دشمن شکن پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در فتح مکه می بینیم که از نمازهای به یادماندنی رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) است وقتی ابوسفیان و اطرافیانش هیمنه و شکوه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و مسلمین را در نماز جماعت دیدند سخت مبهوت و حیران آن همه عظمت اسلام شدند. ابوسفیان وقتی دید که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در جلو ایستاده و مسلمین پشت سر او به نماز ایستاده اند و بااو تکبیر می گویند و با رکوع و سجودش همه با او هماهنگ عمل می کنند مجذوب آن همه عظمت و شکوه شد.

موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 1 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

اثار و برکات نماز (بخش هفتم )

شنبه 1 دی 1397
21:08
علی دانایی
اثار و برکات نماز (بخش هفتم )

2- تاثیر نماز و دعای پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) برای پیروزی در جنگ:

در سال پنجم از هجرت که احزاب و گروههای مختلف شرک و نفاق با هم هم پیمان شده با لشکری مجهز برای سرکوبی و نابودی مسلمانان به طرف مدینه حرکت کردند مسلمانان قبل از رسیدن آنها مطلع شدند و خندق (کانال بزرگ) اطراف مدینه کنده شد قریش با ساز و برگ کامل نظامی مغزورانه در حال نزدیک شدن به مدینه بودند و مدینه را در محاصره خود قرار دادند ارتباط مدینه با اطراف قطع شد حدود یک ماه جریان به همین منوال ادامه یافت کم کم خوراکی ها به پایان رسید، هوا سرد بود، رنجها و دشواریهای فراوانی مسلمانان را فرا گرفت. حذیفه یکی از یاران هوشیار و زبردست رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می گوید وحشت و گرسنگی و رنج و دشواریهای فراوانی ما را فرا گرفته بود پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) آن شب مشغول نماز و راز و نیاز بود سپس به حاضران رو کرد و فرمود: آیا کسی هست که برود از سپاه دشمن خبری برای ما بیاورد؟ (با توجه به اینکه انجام این مأموریت بسیار خطرناک بود)، تا رفیق من در بهشت باشد. این جمله اخیر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) یعنی تا رفیق من در بهشت باشد می رساند که این مأموریت سختی است.


موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 1 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

آثار و برکات نماز (بخش ششم)

شنبه 1 دی 1397
21:06
علی دانایی
آثار و برکات نماز (بخش ششم)

فصل دوم: اثر سیاسی نماز:

1 - نماز مانور اقتدار مسلمین در برابر دشمن:

گرچه در بدونظر نماز یک عبادت فردی حساب شود اما همین نماز وقتی بصورت گروهی و جماعت آن هم در جبهه جنگ در برابر دشمن خوانده شود نوعی از قدرت معنوی مسلمین را به آنان نشان می دهد و این امر همان چیزی است که به دشمن می فهماند شما از این سلاح برخوردار نیستید. که این نماز اثر سیاسی دارد و باید هم خوانده شود تا هم قدرت معنوی برای سربازان اسلام باشد و هم مانوری از اقتدار آنان در برابر دشمن البته در جبهه جنگ آن هم با حالت آماده باش صددرصد در برابر دشمن خداوند متعال لطف و تفضل کرده به نیروهای رزمنده و نماز خوف را بر آنان واجب خواهد کرد که در آیه شریفه 102 سوره نساء این مطلب بیان گردیده است.

موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 1 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

نماز از منظر قرآن

يکشنبه 18 آذر 1397
18:32
علی دانایی
نماز از منظر قرآن

اهمیت نماز اول وقت در زندگی

یکی از مهم ترین دستوراتی که در اسلام سفارش زیادی به آن شده نماز است. در اهمیت نماز و اینکه ستون دین معرفی شده سخن های بسیار گفته اند، اما در اینجا تنها در مورد اهمیت نماز اول وقت سخن می گوییم. سبک شمردن نماز، شکل های مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها، تأًخیر در خواندن آن است.اهمیت نماز

اهمیت نماز

روایات معصومین درمورد اهمیت نماز

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:«از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد. به خدا قسم هر کس نماز واجبش را از اول وقت، به تأخیر بیندازد، در حوض کوثر نزد من نخواهد آمد و شفاعت من در روزقیامت نصیب او نمی گردد.»[ بازدید : 2 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

آثار و برکات نماز(بخش پنجم)

يکشنبه 18 آذر 1397
18:26
علی دانایی
آثار و برکات نماز(بخش پنجم)

بخش دوم: آثار اجتماعی و عمومی نماز

فصل اول: اثر تربیتی نماز

همانطور که برای نماز آثار فردی وجود دارد و هر مؤمنی برای خودش بهره ای از این عبادت بزرگ خداوند متعال می برد آثار عمومی هم برای نماز وجود دارد یا به عبارت دیگر نماز علاوه بر اثر فردی اثر برای دیگران هم دارد برای کسانی که قلبی خاشع پیدا کنند اثر مثبت و راه گشا و برای کسانی که عناد و دشمنی بورزند اثری کوبنده و نابود کننده دارد. در این بخش با چند فصل پیرامون اثرات اجتماعی نماز بحث می کنیم

موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 4 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

آثار و برکات نماز(بخش چهارم)

يکشنبه 18 آذر 1397
18:23
علی دانایی
آثار و برکات نماز(بخش چهارم)

5- تلقین شهادتین بوسیله ملک الموت:

یکی دیگر از اثرات اخروی نماز این است که ملک الموت یعنی عزرائیل در هنگام قبض روح به افراد نمازگزار تلقین شهادتین می کند البته اگر چه قبض روح از اموری است که در دنیا برای شخص محتضر انجام می شود ولی چون مقدمه ورود به جهان آخرت است لذا جزو امور اخروی فرد محتضر محسوب می شود برای این اثر نماز حدیثی هم نقل می شود تا مطلب از بیان اهل بیت (علیهم السلام) واضح گردد. در حدیثی است که در مشرق و مغرب نیست مگر آنکه ملک الموت در هر شبانه روز در اوقات نماز پنج مرتبه به ایشان نظر می کند پس هر گاه کسی را می خواهد قبض روح کند از کسانی باشد که مواظبت داشته بر نماز و نمازها را در اوقات خود بجا آورده ملک الموت تلقین کند او را بشهادتین (یعنی اشهد ان لا اله الله و اشهد ان محمد رسول الله) و دور کند از او ابلیس ملعون را(23).


موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 4 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

اثار و برکات نماز (بخش سوم )

يکشنبه 18 آذر 1397
18:19
علی دانایی
اثار و برکات نماز (بخش سوم )

فصل دوم: آثار اخروی

در بخش اول که آثار فردی نماز را بررسی می کنیم بعد از بیان آثار دینوی فردی نماز اینک به ذکر نمونه هایی از آثار اخروی فردی نماز می پردازیم.

1- نماز ذخیره آخرت:

یکی از عمده ترین اثرات اخروی نماز برای فرد این است که نماز ذخیره ای برای آخرت است همانگونه که در قرآن مجید در آیه 110 سوره بقره خداوند متعال خطاب به مؤمنین می فرماید:
و اقیموا الصلوه واتوا الزکوه و ما تقدموا لا نفسکم من خیر تجدوه عندالله ان الله بما تعملون بصیر.
یعنی: نماز را به پا دارید و زکات را بپردازید و آنچه پیش می فرستید برای خودتان از کارهای خیر آنرا نزد خدا می یابید و خداوند به آنچه انجام می دهید بینا است در این آیه شریفه می بینیم که نماز در کنار زکات عمل خیری شمرده شده که ذخیره ای برای قیامت مؤمن محسوب می گردد و خداوند بعد از بیان نماز و زکات به صورت کلی فرموده هر خیری که انجام می دهید حتماً آنرا در قیامت می یابید.


موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 5 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

اثار و برکات نماز (بخش دوم )

يکشنبه 18 آذر 1397
18:07
علی دانایی
اثار و برکات نماز (بخش دوم )

4- اثر اقتصادی:

برای نماز می توان اثر اقتصادی از آثار دنیوی را نیز بر شمرد شاید کسی بگوید که نماز چگونه می تواند تأثیر اقتصادی برای فرد داشته باشد؟ جواب اسن سؤال این است که کسی معتقد است خالق متعال رزاق است و روزی همه به اراده و خواست اوست برای او هیچ امتناعی ومانعی وجود ندارد که روزی شخص را در اثر عبادت و نماز به او برساند حال ممکن است برای کسی به صورت مستقیم این امر صورت گیرد یا به صورت غیر مستقیم که با خیر و برکت دادن در کسب و کار و معیشت او بواسطه عبادت مخصوصاً نماز حاصل شود در این قسمت جریان تفضل خداوند به صدیقه طاهره حضرت زهرا (علیه السلام) را ذکر می کنیم تا این مطلب روشن شود که در زندگی معصومین عنایت خداوند به صورت مستقیم اثر اقتصادی عبادت و نماز آنان مشهود می شود. حضرت فاطمه (علیها السلام) شخصاً به نماز علاقه فراوانی داشت و هر وقت می خواست از خدا چیزی بخواهد متوسل به نماز می شود. روزی حضرت علی (علیه السلام) به منزل خود وارد شد بعد از آن سه روز بر حضرت علی (علیه السلام) و زهرا (علیها السلام) گذشت که چیزی به عنوان غذا نخورده بودند علی (علیه السلام) وارد منزل شد دید که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) نشسته و فاطمه (علیها السلام) نماز می خواند و بین این دو نفر چیزی (طبقی) سرپوشیده است وقتی که فاطمه (علیها السلام) از نماز فارغ شد روپوش را از آن برداشت دید که کاسه ای مملو از نان و گوشت است.


موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 3 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

آثار و برکات نماز

يکشنبه 18 آذر 1397
18:03
علی دانایی
آثار و برکات نماز

مقدمه

نویسندگان و گویندگان دینی درباره نماز و مفهوم و فلسفه و هدف و آثار و برکات و احکام آن بگویند و بنویسند(1).
انسان هر عملی را که می خواهد انجام دهد بیشتر دقت می کند که ببیند
آن عمل چه اثری در زندگی او دارد مثلاً تحصیل علم می کند تا معلومات بالاتری کسب کند، مسافرت می کند تا تجربه، تفریح و مقاصدی که دارد بدست آورد و امور دیگر هم همینطور حال در مورد نماز که یکی از اعمال مهم فرد مسلمان است و دستور خداوند متعال است باید در زندگی هم اثری را ببینیم البته چون نماز دستوری الهی است هم در دنیا و هم در آخرت در زندگی و سرنوشت انسان اثراتی دارد که ما سعی کرده ایم در این مجموعه تا آنجا که مقدور بوده است آثاری را برای نماز چه به صورت فردی و چه اجتماعی و چه در دنیا و چه در آخرت از قرآن و روایات و داستانهای اسلامی بیان کنیم. و هدف دیگر از تدوین این مجموعه بیان این مطلب است که جوابی داده باشیم مستند در برابر شبهاتی که بعضی از غیر مسلمین و غیر متدینین به مسلمین دارند که این عملی که شما هر روز به عنوان نماز انجام می دهید چه فایده و اثری در زندگی شما دارد که با مطالعه این مجموعه این شبهه هم برطرف خواهد شد.

موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 1 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

اثار و برکات نماز در دنیا و اخرت

چهارشنبه 16 آبان 1397
22:24
علی دانایی
اثار و برکات نماز در دنیا و اخرت

13. به سوي آتش رفتن نمازگزار ريا كار:
امام صادق ـ عليه السّلام ـ فرمود: چون روز قيامت فرا مي رسد، بنده اي را مي آورند كه اهل نماز بوده و خود نيز چنين ادعا مي كند؛ به وي مي گويند، تو بدان جهت نماز گزاردي كه تو را ستايش كنند، پس به ملائكه دستور مي دهند او را به سوي آتش ببريد.[22]

14. عدم ملاقات با رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ در كنار حوض كوثر:
رسول خدا ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي فرمايد:«ليس منّي من استخفَّ صلاته لا يردُ عليَّ الحوض لا و الله»[23] كسي كه نماز را سبك شمارد از من نيست، به خدا سوگند كه بر حوض مرا ملاقات نخواهد كرد.


موضوعات: آثار و برکات,
[ بازدید : 2 ] [ امتیاز : 0 ] [ نظر شما :
]

ادامه مطلب

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به نماز است. || طراح قالب avazak.ir
ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب نظافت منزل در تهران پیش بینی نتایج فوتبال خرید ملک در ترکیه انجام پروژه متلب میهن ام پی تری بازی حکم نقاشی ساختمان آپلود عکس نمایندگی پنل پیامک بانک مشاغل شیراز پزشکان متخصص شیراز
بستن تبلیغات [X]